2023’den Merhaba Dünya

Dünyamızı ne kadar tanıyoruz? Doğanın insana verdiği mesajı, çağın gerektiği şekilde anlamadığımızda sonuçlarının ne kadar acı olabileceğinin, ülkece yüzümüze en acımasız şekilde çarpıldığı bu dönemde, sizde bir farkındalık oluşturmak istiyorum.

favicon

Eğer siz de kendi dünyanızdaki varlığınızı güçlü kılmak istiyorsanız, bir şekilde çağı yakalamalı ve güncel kalabilmelisiniz. Bilimi ve teknolojiyi hayatınızda kullanma alışkanlığı edinirseniz, bunun sonucunda onun da sizi hayata bağladığını görebilirsiniz. Bu yazı karşınıza tamamen teknolojinin bir ürünü olarak çıkıyor, ben bu içeriği oluştururken siz de okuduğunuzda birbirimize zaman ayırıyoruz.

Peki bu zamanı ayırırken, randevulaşmadık, yolculuk yapmadık, ikimizin de uygun olduğu bir zamanda görüştük ancak aynı zaman da değil. Kitaplarda da böyle değil miydi? Her şey ne kadar sıralı aslında. Peki insanlığın şimdiye kadar ürettiği tüm kitapları okumuş; hepsini aynı anda aklında tutabilen, istediğin sonucu istediğin zamanda önüne getiren bir teknoloji “yapay zeka” ile de yüzleşiyoruz.

Her şeyin bir anda radikal şekilde değişebildiği bir zamanda yaşıyoruz. Çok açık, çok net bunu kabul etmek gerekiyor. Artık teknolojide işler daha kolay olacak, bu da rekabeti daha nitelikli hale getirecek. Bende covid19 sürecinde pekiştirme imkanı bulduğum bilişim sektöründeki bilgi birikimimi, 3 milyon vatandaşımızı etkileyen 6 Şubat deprem felaketi sonrası, internet sayfam üzerinden yayınlayacağım ücretsiz faydalı içeriklerle insanlarımıza aktarma kararı aldım.

Mevcut ileri teknoloji sistemleri en basit halleriyle anlatarak temel bilgisayar bilgisine sahip bir kişiyi bile kendi dijital kimlik oluşturma süreçlerini yönetebilecek seviyeye getirmeyi hedefliyorum.

Yakından takip ettiğimiz teknoloji dünyası oyunu değiştirmeye devam ediyor. Önümüzdeki 10 yılda işlerin çok değişeceğini düşünüyorum. Çok fazla değişen sektör ve yeni iş alanları ortaya çıkacağını göreceğiz. Toplumun teknolojiyi daha kolay anlamasını ve güncel kalmasını destekleyen içeriklerle buralarda olmaya devam edeceğim. Kolları sıvayalım! Başlıyoruz…

yapim-asamasinda

13 Nisan 2023 itibariyle güncellemeye almış olduğum şu an sizin de ziyaret ettiğiniz websitesini tasarlarken tercih ettiğim yazılım modelleri, içerik yönetim sistemlerinden bahsedeyim. Ara ara güncelleyeceğim bu içeriğe sizlere internet sitesi nasıl yapılır hakkında tüm detayları ekleyeceğim.

İçeriği aşama aşama tamamlamayı planlıyorum, zaman buldukça metin eklemeyi düşünüyorum. Siz de yorumlarda, önerilerde bulunabilirsiniz.

Bir internet sitesi yapılmadan önce yapılması gerekenler? Bir internet sitesi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir? “Hiç yazılım bilmiyorum, internet sitesi yapabilir miyim?” Daha önce hiç internet sitesi yönetmedim? İçeriklerimi nasıl güncel tutacağım? gibi birçok sorunun cevabını ilerleyen günlerde bu içerikte bulabileceksiniz.

O zaman Hello World!

Şimdilik işi biraz bilenler için mutfağımdan ilk tarifimi veriyorum: Bu internet sitesi için WordPress alt yapısını kullanmayı tercih ettim. Site en güncel sürüm olan 6.2 WordPress sürümünü kullanıyor.

Bu internet sitesi kendi adıma aldığım bir alan adı yani domaini (yıllık 10 usd yatırım maliyeti) Limitsiz bir hosting paketi seçerek Cpanel (yıllık yatırım maliyeti ortalama 40usd) üzerine kurulumunu yaptım. Tema olarak en iyi bildiğim ve en çok satanlarda yıllardır yerini koruyan; Jannah temasını tercih ettim. (yatırım maliyeti 1 websitesi için 60usd)

Ayrıca Jannah Teması son güncellemesi olan 6.0 versiyonunu, Nisan 2023 de almış. PHP sürümü 8.1 olan sitenin uyumunu test ediyorum; gayet stabil gözüküyor. Google skorlarını yakında ekleyeceğim. Ayrıca içeriklerimi revize ederken, bu süreci beraber deneyimlemiş olacağız. Websitemin daha iyi hale gelmesi için güncelleme çalışmam devam ediyor…

Çok güzel içeriklerle karşınızda olmak üzere, ara ara ziyaret etmeyi unutmayın!

Güncelleme çalışması devam ederken eski içeriklerime göz atabilirsiniz.

yapim asamasinda

Bir Yorum

  1. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email? Danilo Perrenoud

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Kullandığını Görüyorum :)

Önemli değil kullanmaya devam edebilirsin, o gıcık siteler gibi seni uğraştırmayalım. Sağ üstten çarpıya tıklayarak bunu kapatabilirsin.