Akdeniz Sözlük – 2023

Akdeniz Sözlük hayat koşuşturmacasında nostalji yaşamanızı sağlayacak en güncel dinamiklerden biri. Ayrıca benim gibi Akdeniz Üniversitesi mezunu birçok arkadaşımın da hassas noktası, Akdeniz Sözlük diyebiliriz.

Mezuniyet sonrası üniversite tecrübelerini aktarmak için sözlük, kampüs ile mezun arasında bir köprü görevi görüyor. Sözlüğün güncelliği; aktif öğrenci olduğu dönemde üniversite deneyimini iyileştirmek isteyen, fakülteler ve topluluklar hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapan, içerik üreten veya tüketen öğrenciler tarafından sağlanıyor.

E Akdeniz ve Akdeniz Sözlük projeleri ile, öğrencilerin üniversite yaşamını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Bu sayede yeni gelen öğrencilerin şehre ve üniversiteye adapte olmalarına katkı sağlıyoruz. Ülkemizin Akdeniz Bölgesinde okuyan tüm öğrenci arkadaşlara da sözlükten selamlar. Sizleri Akdeniz Sözlük’de yazar olarak görmek ümidiyle…

Dünya geneli her konunun paylaşıldığı canlı sohbet kanalımıza buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Akdeniz Sözlük – Nasıl Kayıt Olunur?

Akdeniz Sözlük Nedir?

Gelişmiş ve yeni nesil sözlük sitesidir. İçerisinde hiçbir sözlük sitesinde yer almayan forum sekmesini barındırır. Akdeniz Sözlük aradığınızı bulmanıza yardımcı olacak birçok özelliğe sahiptir.

Her yıl 12.000’den fazla öğrenci Akdeniz Üniversitesi‘ne yeni kayıt olmaktadır. Her kayıt dönemi daha fazla öğrenci ve ailesi internetten üniversitemiz ile birlikte şehrimizi araştırıyor. Buradaki küçük bir bilginin, yeni bir öğrencinin hayatını etkileyeceğini bilmenin heyecanı ile sözlükte yazıyoruz.

Yeni öğrenciler için en doğru bilgiyi, o öğrenci evlerinde veya yurtlarında yaşamış, o sıralardan geçmiş insanların vereceği kanaati ile çalışmalara devam ediyoruz. Akdeniz Üniversitesi öğrencileriyle mezunlarını bir arada tutarak kuşaktan kuşağa devam eden üniversite heyecanını dijital ortamda ölümsüzleştirmeyi hedefliyor.

Sadece bilgi kaynağı olmanın ötesinde Akdeniz Sözlük, şehirde yaptığı etkinlikler ile öğrencilere sosyalleşebileceği imkanlar da sunuyor. Özellikle Akdeniz Üniversitesi‘ndeki öğrenciler için iş bulma ve burs imkanları sağlama konusunda, kurum ve kuruluşlarla da iş birliği içerisinde olmaya özen gösteriyor.

Sözlük, destekçisi olduğu E Akdeniz arayüzü ile “öğrenci bilgi sistemi” ve “yemekhane TL yükleme” gibi Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin çok sık kullandığı linkleri bir arada bulunduran ücretsiz bir servis sunmuştur.

akdeniz sozluk anasayfa
Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Akdeniz Sözlük anasayfasının, sol frame’inde; yeni açılan başlıklar, son giriler şeklinde yer alıyor, sayfa numaralandırma mevcut. Hemen sol frame içerisinde yer alan 2 kısa ara başlığı, eakdeniz.com kısayol servisine ve Akdeniz Forum’a gitmek için tasarlanmış iki sabit linktir.

Akdeniz Forum Nedir?

Sözlük ve Forum karmaşası yıllardır alışık olduğumuz bir durum. Endişeye mahal yok! Akdeniz Sözlük, kayıtlı tüm üyelerinin kullanılabileceği bir şekilde forum altyapısını kendi bünyesine ekleyerek Nisan 2023’te yayına almıştır. akdenizsozluk.com/forum adresinden veya sağ frame üzerindeki kısa ara linklerinden ulaşılabilir. Bu sayede sözlük yazarları ile forum yazarları bir arada içerik üretebilecek ayrıca bu deneyimin başka bir platformda benzeri yok.

Forum, Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin fakülte bölüm ve sınıf Whatsapp gruplarını bulabilecekleri, Telegram kanallarına katılabilecekleri, linkleri paylaşabilecekleri, ev arkadaşı, ikinci el eşya gibi ilanları inceleyebilecekleri, tez anketlerini yayınlayabilecekleri bir platformdur. Ayrıca iş ve staj imkanları hakkında başlıklara da yer verilmiştir. Öğrencilerin ve çevrelerinin sık kullanmaları halinde birçok bilgiyi süzerek verecek yaralı bir forum olacaktır.

Akdeniz Blog Nedir?

Akdeniz Sözlük içinde çalışan farklı bir web arayüzüdür. Kendine ait farklı bir alt yapısı vardır. Kullanıcılar tarafından blog ve haber makaleleri yayınlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Göz atmak isteyenler için akdenizsozluk.com/blog adresinden ve sözlüğün en altındaki linklerden ulaşılabilmektedir.

Sözlük alanında kayıtlı yazarlar 2008 yılına dayanırken, Akdeniz Forum’un daha önce bilinen bir yazar kitlesi olmadığından şu an gayet sakindir. Blog’da, Sözlük ve Forum içeriklerinin seçilerek paylaşılmasını planlıyoruz. Ancak şu sıralar Forum’un inşa süreci devam ediyor diyebiliriz.

Yayın aşamasında olan Akdeniz Blog‘dan bir görüntüyü aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

akdeniz blog

SONUÇ

Akdeniz Sözlük için ilerleyen yıllar düşünüldüğünde “mobil uygulama yatırımı neden gelmedi?” sorusu akıllara gelebilir. 2019 yılında yönetimini aldığımız sözlük ülke geneli bakıldığında benzer rakiplerininden farklı deneyimleri sunabilmiştir.

Ancak gerçek, sözlük kullanıcısının günümüzde popülerliği kalmadığı yönündedir. Bu durum yeni nesiller üzerinde kullanıcı olma etkisi yaratmamaktadır. Bu netice ile sadece web platformunda kalınmıştır.

Diğer sözlüklere baktığımız zaman Dünyada sosyal etkileşimli içerik üretilebilen ilk platformlardan biri olan Ekşi Sözlük, 24 yıllık milyonlarca girdinin etkisi ile yoluna devam edebilmektedir. Ciddi arşiv değeri olduğu yadsınamaz. Ekşi Sözlük’ün en çok eleştirdiğim yönü ise; dönemin şartlarında, sosyal medya anlamında bile hiçbir rakibinin olmadığı bir konjonktürde ortaya çıkmasına rağmen çağın gerisinde kalarak, sadece günlük gazete görevi görmesi olmuştur. Ülkemizin böyle bir fırsatı kaçırması hepimizi mutlaka üzmüştür.

Bize dönecek olursak Akdeniz Sözlüğün kendini gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Eski yazarlarının %90’ına yakını platforma geri dönerek tekrar yazar olmuştur. Yeni nesil yazarlar aramıza katılarak kitlemizi büyütmüştür, herkese tekrar tekrar teşekkür ediyoruz. Sizlerinde katılacağı gibi artık kullanıcılar için internet ortamında video içeriklerinin çok daha önemli olduğunu görüyoruz. Bu sonuçları ele alarak düşündüğümüz için sözlük güncellemelerini daha durağan moda alma kararı verdik.

Akdeniz Sözlük 2023 yılının Nisan ayında aldığı son güncelleme ile, 2008 yılından bu yana en kararlı hali ile hizmet vermektedir. Sözlüğün beraberinde çalışan E Akdeniz, Akdeniz Forum ve Akdeniz Blog sistemleri ile tahmin edilenin aksine, veri girişini abartmak yerine sadeleşerek yalnızca deneyimsel içeriklere yer vermek amaçlamaktadır. Önümüzdeki aylarda içerik güncellemelerinin bu yönde olacağını söyleyebilirim.

Antalya’nın ve Akdeniz Üniversitesi’nin tanıtımı konusunda doğal misyonu olan sözlük, Akdeniz Bölgesi’ndeki diğer üniversitelerin ve şehirlerin de ilgisini çekerek ziyaretlerini arttırmaktadır.

2023 güncellemesindeki en sevdiğim fonksiyonu ise sona sakladım. Sosyal hesaplarla hızlı kayıt ve giriş özelliği. Kayıt Ol ve Giriş Yap butonlarının ortasına konumlandırdığımız sosyal simgelerle bu da artık var diyebiliyoruz. Durumlar böyle daha çok uzatmadan, yeni ve daha iyi haberlerle görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

akdeniz sozluk

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: E Akdeniz - Aycan Yılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Kullandığını Görüyorum :)

Önemli değil kullanmaya devam edebilirsin, o gıcık siteler gibi seni uğraştırmayalım. Sağ üstten çarpıya tıklayarak bunu kapatabilirsin.